Hava Termometresi


Age Group: 12 to 14, Over 14
Resolution: Individual, Group
Duration: Two to four hours

Overview


Goals

Öğrencilerin termometrenin çalışma prensiplerini öğrenmesi Öğrencilerin gruplar halinde çalışarak bir termometre yapması Öğrencilerin mühendislik odaklı üretim yapması

Learning Objectives

Bu aktiviteden sonra öğrenciler: Bir termometrenin nasıl çalıştığını açıklayabilecek; Sıcaklığın artması veya azalmasıyla termometrede gerçekleşen fiziksel değişiklikleri açıklayabilecek; Mühendislerin termometreleri günlük uygulamalarda nasıl kullandığını bilecek; Kendileri sıcaklık ölçmek için bir termometre yapacaktır.

Context

Sıcaklık tanım olarak maddeyi oluşturan taneciklerin ortalama hareket enerjisinin bir ölçüsüdür. Farklı sıcaklıktaki maddeler birbirine temas ettiğinde, sıcaklıkları eşitlenene kadar, sıcak olandan soğuk olana ısı akışı gerçekleşir. Sıcaklığı ölçmek için kullanılan termometreler maddelerin genleşme ve büzülme özelliklerinden yararlanılarak üretilir. Öğrenciler bireysel olarak veya gruplar halinde bir hava termometresi yapacaktır. * Fen Bilimleri Öğretmeni Sn. Namdar Sönmez tarafından hazırlanan problemden alınmıştır.